Ja neesat pārliecināts, ko darīt ar narcisēm pēc to noziedēšanas, šis raksts atbildēs uz lielāko daļu jūsu jautājumu
Narcises ir vieni no skaistākajiem pavasarī ziedošajām sīpolpuķēm Tās lieliski piemērotas apmaļu veidošanai un stādīšanai zālienā. Dažas šķirnes man patīk vēl vairāk nekā tulpes. Taču, kad tās pavasarī vai vasaras sākumā nozied, tās zaudē savu pievilcību.
Lai augi katru gadu atkal parādītu savu skaistumu, pēc noziedēšanas tiem ir nepieciešams miera periods. Piedāvājam sekojošu kopšanas variantu narcisēm un to sīpoliem.
Ko darīt ar ziedkātiem
Neļaujiet augam tērēt spēkus sēklu nogatavināšanai – nogrieziet ziedkātus. Tiklīdz narcises ziedi novīst, nogrieziet ziedkātus. Tas ļaus augam virzīt spēkus sīpolu veidošanai, nevis sēklām. Atstājiet nelielu zaļo kāta daļu (ne vairāk kā 10 cm vai nedaudz mazāk), lai barības vielas no tā varētu nonākt sīpolā.
Foto: Pixabay
Ko darīt ar lapām
Nesteidzieties nogriezt zaļo masu. Lapas vēl vairākas nedēļas turpinās fotosintēzi, kas ir svarīgi sīpolu stiprumam. Turpiniet laistīt narcises, īpaši karstā un sausā laikā, līdz lapas pilnībā novīst. Dzeltējušās un nokaltušās lapas var uzmanīgi noņemt. Ja puķu dobes dizains to atļauj, centieties lapas nenogriezt ilgāk, jo tās baros sīpolu 6–8 nedēļu garumā.
Vai narcises pēc noziedēšanas ir jāmēslo
Jā, protams. Pēc noziedēšanas mēslojiet narcises ar kompleksu mēslojumu, kurā ir daudz fosfora un kālija, lai palīdzētu sīpoliem uzkrāt spēkus nākamā gada ziedēšanai. Ko darīt ar narcisēm pēc noziedēšanas – izrakt vai neizrakt? Kopumā, rakt vai nerakt narcises – tas ir atkarīgs no jūsu mērķiem un audzēšanas apstākļiem.
Foto: Pixabay
Narcises pēc noziedēšanas
Ja narcises netiks izraktas, tas nenovedīs pie milzīgām sekām, taču ar laiku ziedi kļūst mazāki, ziedēšana kļūst mazāk bagātīga, augsne zem augiem izsmeļas, sabiezinātos stādījumos pasliktinās gaisa apmaiņa un palielinās problēmu risks.
Lielākajai daļai vienkāršo šķirņu nav nepieciešama ikgadēja izrakšana. Pietiek to darīt ik pēc 3–4 gadiem, ja nav vajadzības tās pārstādīt.
Pildītās un mūsdienu hibrīd šķirnes ieteicams izrakt katru gadu.
Lasi vēl: Mazsālītie gurķīši – kraukšķīgi, smaržīgi un gatavi vien 5 stundās
Pazīmes, ka narcises jāizrok: ja nezināt šķirni, vērtējiet pēc izskata. Piemēram, ja pēc vairākiem gadiem ziedēšana kļuvusi vājāka vai sīpolu kļuvis par daudz un tiem kļuvis par šauru ligzdā. Iespējams, vēlaties tās sadalīt vai pārstādīt citā vietā.
Neaizmirstiet ievērot augu maiņu (sēklapmaiņu), stādot narcises. Nestādiet tās pēc citiem sīpolaugiem, lai novērstu augsnes izsīkšanu un citu problēmu attīstību. Izrakšanas laiks arī tiek noteikts pēc ārējām pazīmēm. Kad narcises lapas vēl nav pilnībā nokaltušas, bet jau sāk dzeltēt (parasti vasaras vidū vai beigās). Apmēram šajā pašā laikā izrok arī tulpes.
Foto: Pixabay
Kā rakt narcises un ko darīt ar sīpoliem
Izmantojiet dārza dakšas, lai nesabojātu sīpolus. Notīriet tos – nokratiet zemi, noņemiet sausās saknes un lapu atliekas. Sašķirojiet sīpolus – atdaliet veselīgos no bojātajiem. Izklājiet stādāmo materiālu vienā kārtā žāvēšanai (uz 2–4 nedēļām) labi vēdināmā vietā bez tiešiem saules stariem.
Pēc tam ievietojiet papīra kastēs, maisiņos, sietos vai kastēs ar smiltīm. Uzglabājiet vēsā, sausā un tumšā vietā līdz rudens (septembris–oktobris) stādīšanai. Pirms stādīšanas apstrādājiet sīpolus ar fungicīdu profilaksei. Optimālā uzglabāšanas temperatūra: 10–15°C.
Šajā posmā iespējams arī veikt auga pavairošanu, atdalot pieaudzētos (mazos) sīpoliņus no mātes sīpola. Ievērojot šos vienkāršos padomus, jūs varēsiet saglabāt savas narcises veselīgas un bagātīgi ziedošas daudzus gadus. Un kā jūs rīkojaties ar narcisēm pēc to noziedēšanas?